Výlety v okolí fary

13.08.2021

Velký Vápenný:

https://itras.cz/velky-vapenny/

Bílé kameny ( sloní kameny):

https://itras.cz/bile-kameny/

Osada Polesí s vyhlídkou Havran:

Polesí je malebná osada, ležící asi 1,5 km severním směrem od obce Rynoltice.

Jižně nad údolím se vypíná vyhlídková skála Havran. Skála je asi 20 metrů vysoká, má jakoby tvar ptačí hlavy a je mírně převislá a vyčnívá nad údolí ze zalesněného návrší, kterému se dříve říkalo Hüttichův kopec. Pokud vás lákají výhledy do dáli, tak vystoupejte na skálu po betonových schodech. Uvidíte celou osadu Polesí jako na dlani. Níže odkaz na mapy.cz popřípadě QR kód trasy.

https://mapy.cz/s/punevapebeZřícenina Roimund:

https://itras.cz/hrad-roimund/

Okolí zámku Lemberk:

https://itras.cz/okolo-zamku-lemberk/

https://itras.cz/zamek-lemberk/

Na zámku Lemberk se natáčely oba díly pohádky Tajemství staré bambitky a několik dalších pohádek.

Popova skála, skalní vyhlídka:

Rozlehlá vrcholová skála izolovaného pískovcového vrchu leží na východním okraji Lužických hor. Strážné stěny jsou dostupné po železných schodech.

Z vrchu je krásný pohled na Lužické Hory a množství obcí v okolí. Přístup pěšky po značených turistických stezkách z Hrádku n. Nisou a Lvové. Autem je možno dojet pouze na parkoviště u restaurace na Dolním Sedle, dále asi 5 km pěšky.

Poloha: 3,5 km jihozápadně od Hrádku nad Nisou, 7,5 km severovýchodně od Jablonného v Podještědí.

Havraní skály:

Havraní skály leží asi 1 km severně od obce Radvanec. Jsou tvořeny skupinou sedm pískovcových skalních věří na pískovcovém hřbetu.

Některé skály jsou oblíbeným cílem horolezců, kteří je nazývají Rozeklaná, Potupená, Půlená, Panenská skála a Ropucha. Se svou výškou až 20 m vyčnívají nad okolní stromy a umožňují výhled do širokého okolí. Nejlepší rozhled je z nejvyšší skály, z jejíhož vrcholku můžeme vidět kopce v okolí Sloupu, dále kopce Vlhošť a Ronov, při pohledu na jih vyčnívá Špičák u České Lípy. Severozápadním směrem nelze přehlédnout výrazný kužel Klíče.

Přístup: Od roku 1829 je tato věž zpřístupněna schodištěm, které nechal vytesat hrabě Karel Kinský.

Lesopark Horka:

Rozsáhlý lesopark, pojmenovaný podle nedalekého vrchu Mazova horka. Lesoparkem vede síť naučných stezek a děti tu mají zábavnou formou poznávat stromy a zvířata.Vstup do lesoparku hlídá třicetimetrová socha obra Mázy. Obr má nainstalovaná zvuková a pohybová čidla. Když jdete okolo, obr chrápe a když mu zakřičíte do ucha, odpoví vám. V lesoparku se nachází labyrint ze smrků, vyhlídková věž s rozhlednou, lesní jezírko, restaurace, amfiteátr pro venkovní divadla a přednášky, lanové centrum, dřevěné domky na kůlech pro dětské tábory a dřevěný hrad.Hrad a Zámek Grabštejn:

Grabštejn je jedním z nejstarších hradů v severních Čechách. Na místě původního hradiště byl postaven královský hrádek, který od roku 1256 vlastnili Donínové. Hrádek byl později renesančně přestavěn a rozšířen o takzvaný Dolní zámek. Ten je dnes empírově upravený a jeho součástí je i Hostinský dům z roku 1833. Dominantou Horního hradu je kulatá věž, která je volně přístupná a je z ní hezký výhled na Trojmezí (ČR, Polsko, Německo). Dále je zde renesanční kaple sv. Barbory z roku 1569 a zachovaly se i původní fresky a klenby.

Více informací na www.hrad-grabstejn.cz

Hrad Oybin:

Romantická zřícenina hradu Oybin u našich německých sousedů patří k tomu nejlepšímu, co tento typ památek nabízí. Je doslova magnetem pro návštěvníky Žitavských hor a jednou z nejvýznamnějších památek Horní Lužice. Okolí Oybinu je doslova stvořeno pro výlety. Pokud se vydáte jakýmkoliv směrem, narazíte jistě na jednu z mnoha vyhlídek. Ty které vám nabídnou pohledy na Lužické hory se nachází na žlutě značené cestě směrem Rosenstein. Stezka vás zavede až po vrch Töpler. K Oybinu se lze vrátit po červené traseVíce zde: https://www.region-ceskesvycarsko.cz/turisticke-zajimavosti/hrady-a-zamky/hrad-oybin/

Rekreační areál Kristýna:

Dny strávené na břehu jezera Kristýna v krásném prostředí mladého lesa a písečných pláží jistě prožijete v příjemné pohodě. Jedná se o bývalý lignitový lom, který je napájen čistou podzemní vodou. Díky tomu se voda v létě nekazí. V roce 2018 prošlo okolí Kristýny velkou rekonstrukcí, byla vytvořena nová hladká cesta (bez výmolů), k dispozici je travnatá pláž a pláže s hrubším žlutým i jemným bílým pískem. Okružní cesta je široká a rovná jako mlat, podél ní jsou zpevňovací zídky, pozemky odvodňují drenáže, lavičky vybízejí k usednutí. V roce 2019 se chystá na Kristýně úprava pláže v severní části jezera a nová mola do vody.

Zřícenina hradu Hamrštějn:

Hamrštejn je zřícenina hradu postaveného na skalním hřebenu Ovčí hory zvaném Zámecký kopec nad meandrem Lužické Nisy v katastrálním území liberecké čtvrti Machnín. Zřícenina je chráněna jako kulturní památka. Kolem hradu se rozkládá přírodní rezervace Hamrštejn, Pod zříceninou se nachází transbordér přes Lužickou Nisu jedná se o samoobslužný, dřevěný, kabinkový osobní mostní přepravník na hranici měst Chrastava a Liberec.